نرم افزارTwinCAT

مجموعه نرم افزاری TwinCAT

مجموعه نرم افزاری TwinCAT به عنوان یک نرم افزار کنترلی قوی هم برای برنامه ریزی انواع PLC ها و EPC های Beckhoff استفاده می شود و هم می توان از آن به عنوان یک Soft PLC  ویا  Soft Motion Control استفاده کرد.

منظور از Soft PLC ویا Soft Motion Control در واقع بهره گیری از ساختارهای PC-Based جهت کنترل می باشد که د رسالهای اخیر بسیار متداول شده است.

سیستم PC-Based با دیدگاههای متفاوتی ارائه می شوند که هر کدام برای کاربری مناسب تر هستند، دیدگاهی از سیستم های PC-Based که جهت کنترل صنعتی مطرح می باشد بهره گیری از فیلد باسها برای ارتباط با ورودی و خروجی ها می باشد در این دیدگاه ورودی خروجی ها از طریق Remot I/O و از طریق یک فیلد باس به کنترلر اصلی وصل می شوند که این کنترلر اصلی در واقع مجموعه ای از یک کامپیوتر صنعتی و یک نرم افزار کنترلی مثل TwinCATمی باشند.

روش دیگر کنترل PC-Based استفاده از DAS کارتها می باشد که جهت پروژه های تست و اندازه گیری و یا دیتا لاگینگ استفاده می شد و برای کنترل فرآیند صنعتی مناسب نمی باشند و معایبی را در بر دارند.

TwinCAT 2.0

این نسخه ازTwinCAT از سال 1996 تا کنون به عنوان نرم افزار برنامه نویسی مورد استفاده قرار گرفته است و با بهره گیری از محیط های مختلف جهت برنامه نویسی و یا تعریف ساختار سیستم های کنترل با ادوات Beckhoff مورد استفاده قرار گرفته است و شاید به توان  گفت یکی از مزیت های شاخص محصولات Beckhoff  نرم افزار TwinCATمی باشد.این نرم افزار با بهره گیری از تمامی پنج زبان برنامه نویسی استانداردIEC61131 و همین طور کتابخانه های متنوع این امکان را به طراح و برنامه نویس  می دهد که بتواند به سادگی و با سرعت بیشتری موضوعات پیچیده تری را تحت کنترل قرار دهد.

لازم بذکر است که تمامی محصولات  Beckhoff از کوچکترین PLC ها تا بزرگترین آنها با این نرم افزار برنامه نویسی می شوند و امکانات نرم افزاری مشابهی را دارند.

از جمله مزایای دیگر نرم افزار TwinCAT بهره گیری از امکانات عیب یابی قوی می باشد. در این نرم افزار علاوه بر اینکه تمامی پارامترهای سیستم اعم از CPU و فیلد باسها و ورودی و خروجی قابل روئیت می باشد امکان دخیل کردن آنها در روند لاجیک نیز وجود دارد. محیط دیگری که در این نرم افزار وجود دارد محیط Scope می باشد که بصورت یک اسیلوسکوپ نرم افزاری عمل می کند و تمامی پارامترها و سیستم و متغیرهای لاجیک را می توان  با دقت زمانی معادل PLC Cycle رصد نمود. محیط    Scope جهت عیب یابی لوپهای کنترلی و یا برای راه اندازی سیستم های پیچیده بسیار کاربردی است.

 

TwinCAT 3.0

نسخه جدید TwinCAT 3.0 که پس از 15 سال تجربه کاربری TwinCAT 2.0 ارائه شده است در راستای نیازهای روز سیستم های کنترل حرکت می کند و شاید از جمله نکات شاخص آن اضافه شدن زبانهای برنامه نویسی دیگر در کنار زبانهای برنامه نویسی متداول PLC ها می باشد.

تاکنون زبانهای برنامه نویسی مطرح در PLC ها شامل CFC,ST,SFC,FBD,LDIL بوده که TwinCAT تمامی آنها را تحت استاندارد IEC61131 ساپورت کرده است ولی با توجه به رشد فزاینده سخت افزارهای سیستم های کنترل و نیاز جهت کنترل پروسه های پیچیده تر در چند سال اخیر احساس نیازی نسبت به استفاده از زبانهای پیچیده تری بوجود آمده دراین راستا در مجموعه TwinCAT 3.0 علاوه بر زبانهای فوق الذکر امکان برنامه نویسی با زبان C/C++ نیز وجود دارد و برنامه ای که تحت این زبانها نوشته شود و بصورت Real time اجرا  خواهد شد.

البته در گذشته نیز در بعضی از سیستم ها امکان استفاده از زبانهای  C/C++ وجود داشت ولی نکته مهم اجرای برنامه بصورت Real time بوده که حالا در TwinCAT 3.0 این امکان بطور ذاتی وجود دارد.

یکی دیگر از امکاناتی که TwinCAT 3.0 را از خیلی از نرم افزارهای برنامه نویسی متمایز می کند امکان ارتباط با Mat lab و Simulink می باشد  در این ویرایش  TwinCAT می توانید برنامه های Mat lab و Simulink را وارد سیستم نمائید و آنها را به صورت جزئی از لاجیک خود بصورت  Real time اجرا نمائید.

TwinCAT 3.0 در ضمن امکان برنامه نویسی با C# را نیز ساپورت می کند ولی چون C# خود ذاتاً نمی تواند  Real time باشد برنامه ای که با C# نوشته می شود نمی تواند Real time اجرا شود .

بطور خلاصه نکات برجسته  TwinCAT 3.0 عبارتند از

– یک نرم افزا ر جهت برنامه نویسی ، آرایش ساختار سیستم ، عیب یابی و ……

– بهره گیری از زبانهای برنامه نویسی IEC611319

– امکان بکارگیری C/C++ جهت نوشتن برنامه های Real time

– امکان برقراری ارتباط با  Mat lab/ Simulink

-ساپورت پردازشگرهای 64 بیت و Multi Core در بحث  Soft PLCها و امکانات عیب یابی آن عبارتند از

–  امکان Up Load و download مجدد بدون ایجاد خللی در اجرای برنامه

–  بهره گیری از محیط Scope جهت مشاهده تمامی پارامترها و متغیرهای سیستم

–  امکان Force/Write پارامترها و متغیرهای لاجیک

 

** جهت دانلود نرم افزارTwinCAT به بخش دانلودها مراجعه نمایید**