صنعت چاپ

در صنعت چاپ دستگاه های مختلفی برای چاپ لفاف بسته بندی مانند سیلندر مرکزی (فلکسو)، روتگراور و … وجود دارد. با توجه به قابلیت و امکانات بسیاری که سیستم های کنترل Beckhoff دارد، از راه‌کارهای آن در تمامی این دستگاه‌ها می توان استفاده کرد.

به عنوان نمونه، در دستگاه‌های سیلندر مرکزی یک سیلندر بزرگ وجود دارد که لفاف بسته‌بندی بر روی آن حرکت می‌کند و واحد‌های چاپ هر کدام یک کلیشه چاپ با یک رنگ مشخص را به لفاف نزدیک می‌کنند، تا چاپ انجام شود. در این ساختار موتور سیلندر مرکزی نیازی به دقت زیادی ندارد فقط کافیست به سرعت مورد نظر برسد ولی موتور مربوط به واحدهای چاپ باید بسیار دقیق باشد زیرا محل قرار گیری موتور بسیار مهم است. در BECKHOFF می‌توان از موتورهای Servo استفاده کرد که دارای دقت بسیار بالایی هستند. از طرفی با توجه به پشتیبانی BECKHOFF از توابع Motion Control به راحتی می‌توان موتور واحدهای چاپ را تحت کنترل قرار داد. به علاوه، بخاطر پشتیبانی BECKHOFF از فیلدباس EtherCAT می‌توان از عملگر‌ها و یا درایوهای مختلف با پروتکل‌های ارتباطی متفاوت مانند Profibus، Profinet، CanOpen و … استفاده کرد.

 

حال اگر دستگاه به صورت روتگراور باشد، دیگر سیلندر مرکزی وجود ندارد و واحدهای چاپ هر کدام یک سیلندر مستقل دارند که طرح چاپ بر روی آن حکاکی شده و کیفیت چاپ می‌تواند بسیار بالا برود. در این سیستم نیز برای هر کدام از سیلندرهای چاپ می‌توان یک موتور Servo در نظر گرفت که همه سیلندرهای چاپ باید با هم از نظر سرعت حرکت با دقت بالایی سنکرون باشند که در اینجا هم با استفاده از راهکارهای BECKHOFF به راحتی می‌توان این سنکرون‌سازی را انجام داد.

نکته قابل توجه در استفاده از راهکارهای BECKHOFF این است که با توجه به ابزارهای نرم‌افزاری و سخت‌افزاری که دارد در کمترین زمان ممکن می‌توان فرآیند اتوماسیون را انجام داد. به علاوه با توجه به معماری باز سیستم‌های BECKHOFF  دست طراح سیستم برای استفاده از برندهای مختلف صنعتی باز است.